Tegoroczna susza dała się we znaki rolnikom w całej Polsce. Straty z tego tytułu szacują także gospodarze z terenu powiatu pińczowskiego. Mimo, nie do końca owocnego roku, rolnicy podsumowali sezon żniwny i wzięli udział w powiatowym Święcie Plonów, które w tym roku odbyło się w Kijach. Piękne obiekty kijskiej Kasztelanii zachwycały, ale i okazały się idealnym rozwiązaniem dla tego typu uroczystości, a dobra organizacja sprawiła, że impreza była wyjątkowo udana.
Dożynki powiatowe rozpoczęła tradycyjnie już msza święta dziękczynna odprawiona w intencji rolników. W kościele parafialnym p.w. św. App. Piotra i Pawła zebrały się delegacje dożynkowe z całego powiatu oraz goście i gospodarze. Po nabożeństwie barwny korowód na czele z orkiestrą Maćka Sobonia z Pińczowa, przeszedł ulicami Kij wprost na tereny podworskie, zwane przez miejscowych Kasztelanią. Tam, w amfiteatrze i na obszarach przyległych, odbyła się oficjalna część uroczystości.
Starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski oraz wójt gminy Kije Krzysztof Słonina pełnili zaszczytną role gospodarzy. Ważną tego dnia parą byli starostowie dożynek ? pani Anna Chmielewska i pan Dariusz Dziubiński.
33-letnia starościna pochodzi z Dzierążni (gmina Michałów). Wraz z mężem Andrzejem prowadzi duże ? 32 hektarowe gospodarstwo , w którym przeważa uprawa zbóż, buraków cukrowych oraz warzyw. Państwo Chmielewscy prowadzą ponadto hodowlę trzody chlewnej oraz opasów. Starościna dożynek to osoba bardzo aktywna, której nie sposób nie zauważyć w lokalnym środowisku, a to za sprawą jej otwartości na drugiego człowieka i chęci pomocy bliźniemu. Pani Anna Chmielewska wraz z mężem wychowuje dwójkę dzieci- Ilonę i Bartłomieja.
Starosta dożynek natomiast jest mieszkańcem gminy Kije, a dokładniej Janowa. Pan Dariusz i jego żona Monika to zapaleni rolnicy. W swoim 25-hektarowym gospodarstwie specjalizują się w uprawie zbóż i warzyw, hodują także trzodę i bydło. Pan Dariusz jest gospodarzem zdecydowanie nowoczesnym. W swojej zagrodzie posiada dwa ciągniki rolnicze i wszystkie maszyny niezbędne do utrzymania tak dużego gospodarstwa. Warto podkreślić, że na część z nich sięgnął po środki unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Po odegraniu przez lokalną orkiestrę dętą hymnu państwowego i Roty, odbyła się tradycyjna część obrzędowa. W jej trakcie starostowie przekazali dożynkowy bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbiorów- najpiękniejszy wyraz całorocznego trudu rolników. Gospodarze podzielili go i rozdali gościom, a potem przystąpiono do prezentacji wieńców dożynkowych.
Misternie plecione girlandy przywieziono z całego powiatu. W konkursie wzięło udział pięć plecionek, z czego każda była wyjątkowej krasy. Gminę Pińczów reprezentowała delegacja Bogucic Pierwszych i Drugich, z gminy Złota przyjechały ?Złocowianki?, a Działoszyce reprezentowało KGW i OSP z Chmielowa. Gospodynie z Gór jako przedstawicielki Michałowa również wypadły wspaniale. Gospodarze wystawili w konkursie na najpiękniejszy wieniec, zaprawioną w bojach ekipę Kliszowa. Ostatecznie to właśnie Kliszów, według jury, przygotował najpiękniejszy wieniec i już za kilka dni zaprezentuje się na dożynkach wojewódzkich w Sandomierzu. Historia lubi się powtarzać i może Kliszów znów odniesie sukces na kanwie regionu lub kraju?
Bardzo atrakcyjna była również druga odsłona tegorocznych dożynek powiatowych, na którą składały się występy lokalnych artystów oraz konkursowy przegląd pieśni ? ?Ciżbą śpiewanie?. Poprowadził go dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania w Kijach, a zarazem pomysłodawca ? Andrzej Żądło.
Do konkursu stanęło sześć zespołów śpiewaczych: Bogucanki, Makoszanki, Niziny Górą, KGW Rykoszyn, Górki oraz Kasztelanie. Decyzją komisji konkursowej, to gospodarze byli bezkonkurencyjni. Kasztelanie zajęli pierwszą lokatę, ale również za pozostałe miejsca artyści otrzymali nagrody. Wręczali je marszałek Adam Jarubas i radny sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Gałuszka.
Gwiazdą tegorocznych dożynek powiatowych był zespół „Imperium” ? jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rozrywkowej lat 90. w Polsce. Grupa znana z hitów ?Żółte tulipany?, czy też ?Wirują światła? zawiesiła działalność w 1999 roku, po czym w 2007 artyści sceny disco polo znów zaczęli koncertować. Takim oto sposobem dotarli również do Kij, gdzie zabawiali dożynkową publiczność. I trzeba w tym miejscu przyznać, że porwali ludzi do tańca, zachęcili do śpiewu i nagrodzeni zostali hucznymi oklaskami, a nawet bisowali.
Zabawa ?pod chmurką? z zespołem Krokus zakończyła tegoroczne Święto Plonów powiatu pińczowskiego.
Karina Lechowska
?Tygodnik Ponidzia?
Udostępnij: