Pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczne święto 3 maja w jubileuszowym roku 100- lecia odzyskania niepodległości. Tradycyjnie już w naszej gminie obchody miały bardzo uroczysty przebieg.
Przemarsz ulicami, podniosła Msza Św. z okolicznościową homilią ks. Wiesława Kity i uroczystości na Starym Cmentarzu to główne punkty tegorocznych obchodów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację święta: Kasztelańskiej Orkiestrze Koncertowej, druhom strażakom, Paniom z KGW, nauczycielom i młodzieży z ZPO w Kijach, samorządowcom i wszystkim mieszkańcom za udział w uroczystościach.
Poniżej fotograficzny zapis święta oraz okolicznościowe wystąpienie wójta Krzysztofa Słoniny.
Wszystkie zdjęcia opublikujemy w dniu 07.05.2018 r.
Wystąpienie wójta Krzysztofa Słoniny podczas OBCHODÓW ŚWIĘTA 3 MAJA W KIJACH /03.05.2018 r. /
Witaj majowa jutrzenko świeć naszej polskiej krainie, uczcimy Ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie Witaj maj, trzeci maj dla Polaków błogi raj Nierząd braci naszych cisnął, gnuśność w ręku króla spała a wtem trzeci maj rozbłysnął i nasza Polska powstała taką powszechnie znaną, radosną legendę Konstytucji 3 maja zostawił nam powstaniec listopadowy, członek Towarzystwa Filaretów Rajnold Suchodolski.
Inny zaś nieznany poeta ostrzega: Świat cały śpi spokojnie i wcale o tym nie wie , że nie jest tak na wojnie jak jest w żołnierskim śpiewie. A jak jest naprawdę ?
A jak jest w Kijach w 3 maja 2018 roku, roku jubileuszu 20 lecia Województwa Świętokrzyskiego, jak jest w Polsce w 50 rocznicę wydarzeń marcowych?, jak jest w Polsce w setną rocznicę odzyskania niepodległości? No właśnie jak to jest z tą konstytucją, z niepodległością, wszak całkiem nie dawno podczas prowadzonej na Uniwersytecie Warszawskim debaty „Marzec 68” mogliśmy usłyszeć z ust Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zapewnienie „W marcu 1968 roku państwo polskie nie było państwem niepodległym, suwerennym”. Czy więc powinniśmy wypierać się swojej przeszłości? Może lepiej uznać, że każdy może widzieć inaczej te same obrazy, każdy, również każdy z nas, ma dobre prawo do własnej oceny i interpretacji tych samych faktów.
Szanowni Państwo wśród wielu przypadających w tym roku jubileuszy rocznica odzyskania niepodległości wydaje się zajmować najważniejsze miejsce. Przed nami jeszcze pół jubileuszowego roku, może zatem warto pomyśleć w to majowe, pogodne święto o upominkach dla Polski. Parafrazując aforyzm prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy,ego zapytajmy co my, społeczność Gminy Kije możemy dać Polsce na urodziny?, Co możemy zaoferować, przecież nie mamy tu rekordzistów świata, nie produkujemy najszybszych samochodów, nie urodził się tu Bil Gates.
A może właściwym prezentem jest parada szkolnej kijskiej młodzieży? A może pokaz Kasztelańskiej Orkiestry Koncertowej, czy osiągnięcia Łuczników z Włoszczowic. Jakże znakomitym podarkiem dla Polski są wielopokoleniowe rodziny z naszej Gminy, przed tygodniem jedna z takich rodzin, Państwa Kupczewskich z Kokota, świętowała Sześćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego. A może właściwym darem jest unikalna, nadnidziańska przyroda z bogactwem zdobywających coraz szersze uznanie, pożytecznych ziół. Czy nie pięknym prezentem jest wielobarwny, serdeczny korowód Pań z Kół Gospodyń z niepowtarzalnymi dożynkowymi wieńcami. Pewnie dużo radości naszej Jubilatce – Polsce, przynoszą ofiarni i niezawodni Strażacy Ochotnicy z Gminy Kije. A może wreszcie dobrym upominkiem jest lokalny Samorząd, choć niejednorodny to przecież nie skłócony, dbająco jakość debaty, o kulturę języka, może mógłby być również wzorem dla wielu posłanek i posłów – jak prezentując różne poglądy, można prowadzić dyskusje czy spory. Co jeszcze możemy Polsce zaproponować? Niech każdy i każda z nas przedstawi swoją propozycję, mamy jeszcze na to czas. A co na to Jubilatka? Co na to Polska? Wsłuchaj się uważnie w Jej głos, co podpowiada Ci Twój rozum, Twoje sumienie- to jest właśnie odpowiedź, bo Polska, bo Samorząd to Twój sąsiad to wreszcie Ty.
Szanowni Państwo, jutro uroczystość św. Floriana święto Strażaków, niemal codziennie słyszymy strażackie syreny- to za każdym razem jest wezwanie do pomocy i zawsze oznacza, że komuś dzieje się krzywda, kogoś dotyka tragedia – na szczęście są strażacy, strażacy ochotnicy, którzy odpowiadają na każde wezwanie, by ratować życie, by ratować dobytek, by nieść pomoc człowiekowi w potrzebie.
Szanowne druhny i szanowni druhowie przyjmijcie w przeddzień Waszego święta wyrazy wielkiej wdzięczności za Waszą ofiarną postawę, za wieczną gotowość i codzienną posługę, a do podziękowań łączę życzenia tylu powrotów ilu wyjazdów, dobrego zdrowia i powodzenia na prywatnej niwie. Bądźcie dla swoich rodzin dumą tak jak jesteście dumą tej Gminy.
Przed nami majowe, świąteczne popołudnie zechciejcie przyjąć Państwo serdeczne, samorządowe życzenia byśmy majową świąteczną, radosną atmosferę nosili w sercach przez cały rok, by nasze twarze zawsze rozjaśniał uśmiech, byśmy byli dla siebie uprzejmi i życzliwi, a natchniony obrazkami z Polskiego Sejmu dedykuję naszym elitom fragmenty śpiewanej przez bardów solidarności pieśni „Modlitwa o wschodzie słońca”
Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę.
Ale chroń mnie Panie od pogardy
Od nienawiści strzeż mnie Boże.
Udostępnij: